Klaksvík
14°

icon-search
icon-close
No results found
icon-circle-arrow
icon-circle-arrow

Venstre: Færre grænsehindringer i rigsfællesskabet

Venstre

Grænsehindringerne mellem Grønland, Færøerne og Danmark skal så vidt muligt begrænses og helst helt afskaffes. Det siger Venstres folketingsmedlem Bertel Haarder, der er Nordisk Råds eneste repræsentant i det nye Grænsehindringsråd.

Grænsehindringerne mellem Grønland, Færøerne og Danmark skal så vidt muligt begrænses og helst helt afskaffes.

Det siger Venstres folketingsmedlem Bertel Haarder, der er Nordisk Råds eneste repræsentant i det nye Grænsehindringsråd.

Et af problemerne er f.eks. grønlandske og færøske kørekort, der ikke anerkendes overalt i Norden. Det gælder også manglende anerkendelse af grønlandske uddannelser og den manglende dobbeltbeskatningsaftale mellem Grønland og Finland og Sverige – samt mange andre store og små hindringer, som begrænser bevægeligheden over grænserne og den økonomiske vækst.

Sambandspartiets folketingsmedlem har i Folketinget fremsat et forslag til afskaffelse af en lang række grænsehindringer.

– Nu skal der handles. Det er en manglende politisk vilje i ministerierne, der stiller sig i vejen. Efter valget vil jeg opsøge hver eneste minister, der ikke reagerer på de grønlandske og færøske krav. Om nødvendigt også i de andre nordiske lande, siger Bertel Haarder.