Klaksvík
14,6°

icon-search
icon-close
No results found
icon-circle-arrow
icon-circle-arrow

Stór altjóða venjing í bjarging

Tíðindaskriv

I tíðindaskrivið frá Arktiskt Kommando verður sagt, at í døgunum 5. – 8. september hava londini í Arktiska Ráðnum, Kanada, Danmark, Finland, Ísland, Norra, Russland, Svørríki og USA, at hava felags venjing í bjarging

ARCTIC COAST GUARD FORUM

Arctic Guardian 2017 Exercise

Arctic Coast Guard Forum er klar til den første operative øvelse i farvandet mellem Island og Grønland. 5.-8.september 2017.

Arctic Coast Guard Forum (ACGF) blev oprettet i 2015 for at styrke det multilaterale samarbejde og koordinering mellem de otte medlemslande i Arktisk Råd (Canada, Danmark, Finland, Island, Norge, Rusland, Sverige og USA). Landene bidrager til øvelsen med helikoptere, fly og skibe. Rusland bidrager med en kommunikationsplatform der skal forbedre informationsstrømmen. fra enhederne.

Et af ACGFs mål er at udvikle og styrke tværnationalt samarbejde og demonstrere medlemslandenes evne til at gennemføre fælles eftersøgningsaktioner og redningsaktioner i Arktis. ACGFs første øvelse har udgangspunkt i Reykjavik hvor kystvagten og dens enheder kommer til at spille en stor rolle.

Danmarks deltagelse ledes af Arktisk Kommando, som sender inspektionsskibet Vædderen til øvelsen sammen med et Challenger fly.