Lýsing
Lýsing
Lýsing

Maud Wang Hansen: - Førtidspensionister uden rettigheder

SKRIVAÐ: Maud Wang Hansen  |  12.06.2018 - 10:02 Lesarabrøv Politikkur Tíðindi

Åbent brev til lederne for de tre lande i det danske kongerige! I forbindelse med rigsmødet i dag, skriver jeg på vegne af førtidspensionister på Færøerne. Jeg håber inderligt, at et af punkterne på programmet i dag er grænsehindringer for førtidspensionister i kongeriget Danmark.

Det er jo sådan, at færøske førtidspensionister ikke frit kan flytte til Danmark at bo med sin pension. Det samme gælder også for grønlandske førtidspensionister.

Hvis en færøsk førtidspensionist ønsker at flytte til et andet nordisk land, kan vedkommende medbringe sin ret til førtidspension. Dette skyldes at der er sociale aftaler gældende mellem de nordiske lande. Af uransagelige årsager lader dette sig ikke gøre indenfor det danske kongerige.

Dette er ikke en ukendt situation for lands-lederne på Færøerne, Grønland eller Danmark. En arbejdsgruppe skulle arbejde med disse grænseproblematikker, som det bliver benævnt. Dog er der ingen offentlige udtalelser om hvordan det går med dette arbejde. Uden en løsning tillader man fra dansk side, at der er grænseproblematikker mellem landene i kongeriget Danmark og det er uholdbart.

Det skal derfor være mit inderste ønske, at lederne på rigsmødet i dag, kommer ind på denne situation og får den løst. Det kan jo ikke passe, at vi som fødte danske rigsborgere, ikke har samme rettigheder i alle tre lande – og da slet ikke at vi på Færøerne og Grønland har værre/færre rettigheder end man har i Danmark.

Med ønske om et konstruktivt møde til gavn for alle borgere i alle tre lande i kongeriget Danmark.

 

Lýsing
Seinastu tíðindini
Christopher á Tórsfest 2026
Vikuskráin frá Norðoya Kunningar­stovu
Latið pensjónistar­nar hava frið         …
Undirhúsið fekk klokku
Ávegis, men í skeiva ætt
Veðrið um vikuskiftið
Einar´s Single Malt Whisky - Tóra Sigmun…
Lockheed Martin veitir loftávaringarrada…
Myndarøð: Jólahald hjá KBI
Nú er jólatíð
Mimmy: - Lítla Brekka var eitt paradís
Hetta er politisk vandalisma!
Brúdleyp - Kristina og Osvald
Hjálparvenja­rin hjá KÍ heldur fram
Jólakafé á Skúlatrøð
Jóla­konsert við Silvitni í Mikladals kir…
Jólatræ í Emmaus
Gadus siglir heim
Móttøka og jólahald hjá KBI í dag
Skálafjarðar læknadømi